Новини » Інформація

Виконавчий    комітет   Миколаївської  міської   ради   інформує.

В Україні, як і в інших цивілізованих країнах світу, й досі невирішеною залишається проблема домашнього насильства. У більшості випадків страждають від нього жінки, але часто жертвами стають також чоловіки та діти. За 2017 рік із 33 тисяч звернень,  які надійшли на Національну “гарячу лінію” із попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації, 92% (майже 30 тисяч дзвінків) стосувалися саме домашнього насильства.

Якщо ж говорити про статистику Національної поліції, то у 2017 році зареєстрували 110 тисяч 932 звернення (трішки менше, ніж у 2016). Але це не означає, що кількість випадків домашнього насилля зменшилася. Адже лише 10% з постраждалих наважуються про це заявляти. Інші ж намагаються “не виносити сміття з хати”. Тому зібрати реальну статистику просто неможливо.

Що таке домашнє насильство:

Найбільш повне визначення цього поняття представлено у підписаному президентом на початку січня цього року законі “Про запобігання та протидію домашньому насильству”

“Це дія (або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного чи економічного насильства, які відбуваються в сім’ї, у межах місця проживання або між родичами, а також між колишніми або нинішніми подружжями або між тими, хто спільно проживає або проживав однією сім’єю, але не перебуває у родинних стосунках або шлюбі між собою”.

Більшість постраждалих – жінки

За офіційною статистикою, щороку в Україні близько мільйона жінок потерпають від насильства. За словами Катерини Левченко, це вияв гендерної дискримінації, нерівності, яка склалася історично.

Також телефонують чоловіки, які є свідками насильства та ті, які самі чинять насильство і хочуть змінити свою поведінку. Але, через відсутність якихось програм у державі, закритості обговорення цієї теми – це важко.

Що стосується дітей, то вони не лише є жертвами, а й їм доводиться спостерігати за актами насильства у сім’ї. Частіше на гарячу лінію телефонують не самі діти, а небайдужі родичі, сусіди чи друзі. У 2017 році надійшло 2172 звернення, що вдвічі більше, ніж у 2016 (1187).

Як захищають жертв домашнього насильства на рівні держави:

Тепер домашнє насильство в Україні офіційно є злочином. Відповідні зміни в Кримінальний кодекс внесли, ухваливши закон про введення кримінальної відповідальності за домашнє насильство.

Щодо покарання, то тепер особам, які чинять насильство, загрожує 150-240 годин громадських робіт, арешт до півроку, обмеження волі до 5 років або позбавлення волі до 2 років. Від 6 місяців до 3 років – за примус до шлюбу і примусове співжиття. А у статті про сексуальне насильство додано кілька обтяжуючих обставин: вчинення злочину у присутності малолітнього, щодо психічно хворої людини або малолітнього, по відношенню до чинного або колишнього чоловіка (дружини).

Також закон передбачає спеціальні заходи щодо протидії домашньому насильству, серед них “терміновий заборонний” припис і “обмежуваний” стосовно кривдника.  Наприклад, якщо дитина стала свідком того, як батько б’є матір, то главі сімейства можуть заборонити на якийсь час наближатися до дружини і бачитися з дитиною. Раніше кривдника могли забрати з дому лише на три години.

Буде створено Єдиний державний реєстр випадків домашнього насильства, який міститиме відомості про те, хто повідомив про вчинення домашнього насильства, про потерпілого, кривдника й інформація про сам випадок насильства (дата, форма і місце, результати заходів в сфері запобігання домашньому насильству).

І не забувайте, ніхто не заслуговує, аби його принижували чи били. Не залишайтеся зі своєю проблемою наодинці. Якщо ж ви постраждали від домашнього насильства, звертайтеся до поліції, соціальних служб, а також на Національну “гарячу лінію” за телефоном 0800500335, короткий номер 386.

Донецький  обласний центр соціальних служб  для  сімї, дітей та молоді.

Соціальна, психологічна  та юридична допомога, соціальний супровідсімей та осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах, в тому числі через насильство:

м.Словянськ, вул.Вольна,7А, тел.

(0626) 66-49-85,e-mail:docssm@ukr.net